Deníček nedonošeného mimi s rozštěpem

8.měsíc

 

Začátkem října jsme měli v plánu operaci patra v Brně. V září jsme měli neustálé ježdění po doktorech, což vzhledem k možnému chycení další rýmy před operací není ideální, ale nedalo se nic dělat. I přes snahu ochránit Mikuláše před možnými zdroji rýmy a kašle jsme se nakonec k operaci nedopracovali - 3 dny před nástupem do nemocnice se přes noc objevila rýma a skončili jsme opět na foukadlech pro astmatiky. S termínem operace bude každopádně zajímavé se trefit, intervaly zdraví a nemocí se střídají tak po 14 dnech - 3 týdnech.

Zkoušeli jsme opět jíst ze lžičky, bylo to s velkým hysterickým záchvatem, většina jídla vylezla nosem ven. Krmení lžičkou jsme před operací patra definitivně vzdali, jsme závislí na  krmení z dudlíku i ohledně přesnídávek a masozeleninových příkrmů. Bojujeme s  pupínky na obličeji, které vyskakují snad po všech potravinách. Zvláštní je, že se vyrážka objevuje i po jídlech, které Mikuláš po celé dva měsíce předtím baštil zcela bez problémů, navíc má zvláštní průběh - úplně na počátku se ani tak nejednalo o vyrážku, jako spíš o červené fleky na uchu, obličeji, kolem oka, na krku - ty pak asi za 20 minut zmizely. Postupně se to během 2 měsíců zhoršovalo, někdy se už přes noc objevila na obličeji drobná vyrážka, hlavně  v okolí očiček. Bohužel spojitost s konkrétními  potravinami nelze vysledovat, protože jednou se osype po jablku, které 2 dny předtím jedl bez problémů, jindy mu vyskáčou červené fleky dokonce po mléce! Byli jsme samozřejmě na alergologii, ale lékařka si myslí, že nelze vysledovat konkrétní vyvolávací látku, tak to budeme muset vydržet. 

Den po ukončeném korig.7.měsíci se najednou ráno Mikuláš objevil v kuchyni - dolezl si sám z vedlejší místnosti se podívat, proč ta příprava jídla trvá tak dlouho. Od té doby šlo všechno strašně rychle - během 14 dnů se dostal od lezení po stavění k nábytku. Takže na kontrole na neurologii jsme dopadli nadmíru dobře, dostali jsme "zákaz" cvičit, vypadá to totiž, že Mikuláš se rozhodl přeskočit vývojově ty 2,5 měsíce měsíce, co mu chybí (nebo přebývají na rodném listě). Paní doktorka nás moc chválila a říkala, jak je úžasný na to, že to bylo 800 gr.miminko a ještě s rozštěpem.  Další kontrolu na neurologii naplánovali až za půl roku, Mikuláš  už teď zvládá motoricky skoro to, co děti v jednom roce. Pouze řečový projev se opožďuje, ale u dětí s rozštěpem se nedá moc čekat, že by na tom byly suprově; obzvlášť, když hůře slyší. Mimochodem - další schopnost, která se objevila - Mikuláš slyší na svoje jméno, už ví, kdo je.

Na kontrole u pediatra  v 10.měsíci od "narození", tj. 7,5 měsíce korigovaně má Mikuláš necelých 7,5 kg, dokonce se nechal postavit k metru na zdi jako velký chlap a naměřili jsme 65 cm. Jsme už přesvědčeni, že Mikuláš zvládne svůj těžký start do života skoro na výbornou, ještě aby dobře dopadlo vyšetření očiček, kde jsme termínově ve skluzu o půl !!! roku (vzhledem k tomu, že nás 2x zapomněli pozvat do poradny pro nedonošené děti a naše pediatrička nás sama nikam neposlala) a aby začal konečně trochu brebentit. Na obvodě u pediatra začíná mít Mikuláš pověst toho "čilého"  a neposedného miminka (nebo neklidného? , jak nám bylo řečeno jinde v poradně). Každopádně maminky, které nás potkávají v poradně pro kojence odchází z poradny po zhlédnutí našeho čekárenského výkonu v mírném šoku a s komplexy, když jejich (na naše poměry obrovská) miminka se ještě neotáčí na bok a nelezou, zatímco ten náš mrňous to tam vesele roztáčí.

Tento měsíc byl vůbec nabitý novými zkušenostmi, schopnostmi, objevil se také první zoubek - tlačil se ven neúprosně několik dní, bylo to spojené s mrzoutstvím, průjmem, zvýšeným okusováním všeho co bylo v dosahu a strašlivým slintáním.

Vyšetření na ortopedii dopadlo jako posledně, jadérka kyčlí ještě nedozrála, podle lékaře to je vidět i v souvisloti s pomalým uzavíráním fontanely a opožděným růstem zubů (zub však týden po kontrole na ortopedii vylezl).

Vzhledem k tomu, že poslední očkování, kdy Mikuláš dostal dvě vakcíny najednou, provázela dvoudenní horečka, nechali jsme další termín očkování rozdělit raději na dva. Haxavakcína byla v pohodě, Prevenar 13 po 2 dny s velkým řevem, nočním buzením a nutností podat Panadol.

Fotogalerie: 8.měsíc

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode