Deníček nedonošeného mimi s rozštěpem

5. rok-listopad 2013/14

 
V prosinci 2013 (tj.ve čtyřech letech) se začaly vážnější problémy se sluchem, které jsme do té doby nemuseli řešit. Po opakovaných infekcích a stálé rýmě, kterou měl Mikuláš prakticky od narození, dostal po vánocích první zánět středního ucha a na něj pak v průběhu dalších 2 měsíců navazovaly další dva. Zhoršení sluchu bylo poměrně výrazné a trvalé. Vzhledem  k tomu, že na otologii do Brna jsme to měli daleko, řešili jsme problém s místním ORL (až časem se ukázalo, že nepříliš šťastně). Místní ORL lékař nás vystrašil, že Mikuláš může mít pravděpodobně sluch, provedli měření sluchu pomocí obrázkové metodx (předkládá se sada obrázků a z CD se pouští pojmy, které mám pak dítě na obrázcích ukázat).  Domnívám se, že výsledky byly značně zkreslené skutečností, že vyšetření sluchu probíhalo u dítěte bez přípravy (neměli jsme možnost obrázky před vyšetřením v klidu projít, aby Mikuláš věděl, co který pojem znamená) a místnost nebyla super zvukotěsná, bylo slyšet zvonění telefonu, hlasy z ordinace, vyšetření probíhalo v 18 hod.večer atd. Test dopadl tudíž hodně špatně.Dohodli jsme se, že podstoupíme zavedení ventilačních trubiček (grometek) a to v nemocnici v Ústí nad Orlicí. Zákrok se 2 x odložil, 1x kvůli zánětu středního ucha, kdy museli Mikulášovi propíchnout bubínek a podruhé kvůli bronchitidě. Za zimu jsme zvládli 4 x antibiotika. 
 
Docházíme na logopedii místně. Máme skvělou logopedku, na supervize budeme jezdit kdo Hradce. Začínáme spíše cvičením motoriky pusinky a nácvikem jednoduchých básniček.  Např. "Pepa bouchá  buchy buchy, Véna juchá juchy juchy, máma míchá míchy míchy, Víťa kýchá kýchy kýchy". Nácvik takové jednoduché básničky nám trval 3 týdny a ještě jsme jeli při vyprávění podle obrázků. 
 
Březen 2014 - podstoupili jsme zavedení ventilačních trubiček do obou uší. K operaci jsme byli přijati den předtím, druhý den před polednem proběhl zákrok a v 16 hod.odpoledne jsme už jeli domů. Zlepšení slcuhu bylo znát už od druhého dne. Kontrola trubiček do týdne po operaci proběhla opět místně, avšak vyhledali jsme  ordinaci ORL v Hradci Králové, která je sice 2 x dál než ordinace, kam jsme chodili před operací, ale zohlednili jsme zejména to, že nebylo třeba se objednávat, kvůli vybavenosti ordinace (ordinace se specializuje i na pomůcky pro hluché) a navíc byli schopni Mikulášovi i změřit sluch v době, kdy vyšetření nebylo rušeno provozem ordinace. Šok pro nás byl, když jsme se při kontrole grometek domlouvali na termínu přeměření sluchu a sestřička nám zapůjčila 3 obrázkové karty na vyšetření sluchu domů, takže jsme měli 14 dní čas na to projít všechny obrázky a přiřadit k nim odpovídající pojmy. Během vyšetření jsme byli uzavřeni ve zvukotěsné komoře a Mikuláš  ukázal správně 100% obrázků.Paní doktorka nás objednala na vyšetření po ordinační době, u vyšetření byla přítomna a ještě nám udělala ochotně otisky uší kvůli výrobě špuntíků do uší na koupání.  Druhé měření sluchu dopadlo díky všem uvedeným okolnostem výborně a mohli jsme se uklidnit.  
 
Červen 2014 - na kontrole na otologii v Brně jsme zjistili, že obě trubičky už  jsou vypadlé. Příčina tak rychlého vyloučení trubiček neznámá. Takže nás čeká další operace a to v srpnu, tentokrát v nemocnici ve Svitavách, pouze jedno ucho. Alespoň může  Mikuláš skotačit přes léto v bazénu beze strachu, že mu cákne voda do  uší. 
 
Srpen 2014 - zavedení grometek do levého ucha. Zákrok proběhl v jeden den - ráno nástup na dětské oddělení, vyšetření na ORL, změření otoakustických emisí, pohovor s ARO doktorem, kolem poledne zákrok. V 17 hodin jsme vyrazili po prospání  z narkózy domů.  
 
Září 2014 - Mikuláš nastupuje do nové školky. První týden máme krizi, hlavně ráno, když vyjíždíme na křižovatce na opačný směr, než byl zvyklý. Nová školka má naštěstí velkou zahradu s koloběžkami, odrážedly, houpačkami, pískovištěm a spoustu hraček uvnitř, takže se brzy aklimatizuje. Hned p otýdnu však dostává první školkovskou rýmu a jedno odpoledne vyrážíme na okružní jízdu na pohotovst do Hradce s bolavým uchem. Naštěstí se podaří zánět rozehnat hned na začátku bez potřeby antibiotik. Nasadili jsme bylinky tradiční čínské medicíny a Mikuláš vydržel 1,5 měsíce bez rýmy a jakékoli choroby ve školce. Svoji roli sehrál i mimořádně teplý podzim. 
 
Říjen - listopad 2014 - Mikuláš je snad poprvé za život 1,5 měsíce bez choroby ve školce. Kombinujeme čínské bylinky a do nosu stříkáme Awamys (kvůli trvale ucpanému nosu) plus  Aerius. 
 
Prosinec 2014 - vypadá to, že začíná naše vánoční sezona zánětů středního ucha. Před rokem přesně touto dobou začalo Mikulášovo trápení s ušima a antibiotiky, které skončilo až na jaře. Začátkem prosince dostal ve školce rýmu, která trvala 14 dní, pak měl asi 3 dny "mokré" ucho - z ORL jsme si odvezli antibiotika. Vánoce proběhly v klidu a pohodě...
 

Fotogalerie: 5. rok-listopad 2013/14

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode