Deníček nedonošeného mimi s rozštěpem

4.rok-listopad 2012/2013

 

20.11.2012 - BŘEZEN 2013 - MIKULÁŠ NASTUPUJE DO ŠKOLKY NA PLNÝ ÚVAZEK

Vzhledem k tomu, že jsme školku předem již nacvičovali, neměl být nástup do školky takový horor, jak je občas vídat u některých dětí - nástup do školky s řevem a slzičkami. Ráno už bývá dlouho tma a vstávání v 6 hodin ráno ve chvatu je stresující pro všechny. Už první den, kdy měl Mikuláš nastoupit do školky, jsme dostali ošetřování kvůli nachlazení a vydatnému kašli. Několik dní po uzdravení probíhá ranní příchod do školky s brekem. Celodenní pobyt je pak již bez problémů. Učitelky se s Mikulášem úspěšně domluví, i když jeho slovník a výslovnost jsou značně omezené. Velmi pěkně ve školce jí, sní i to, co mu doma nejede. Co však začíná být problematické, jsou časté infekty hornéch cest dýchacích, které pak nasedají na průdušky s astmatickým pískáním. Zkoušeli jsme podpořit imunitu za použití hlívy (tu jsme brali už od srpna, žádný velký efekt jsme nevysledovali), kolostrum - bez většího efektu, Marťánci, Preventan. Vyzkoušeli jsme snad všechno, co slibovalo posílení imunity, ale bez efektu. Na druhé straně jsme prošli podzimem až do února bez antibiotik, pouze s použítím snad litrů mořské vody do nosu, Vincentky do inhalátoru, sprejů pro astmatiky. Docházka do školky probíhá tak, že Mikuláš je ve školce 3-5 dní, zpravidla  vpátek odpoledne už začne rýmovat a přes víkend už je jasné, že bude minimálně týden doma. Po uzdravení zase 3 dny ve školce a další rýma s kašlem. Tak to jde donekonečna až do května. Mikuláš trpí tak jako v předchozím období na velké zahlenění, často pak co sní vyzvrací, po prodělaných nemocech se snažíme ho zase vykrmit, ale je stálý boj. Mezitím jsme zvládli otestování na alergologii - všechny testy jsou negativní. Asi se alergoložka bude muset smířit s tím, že astma u Mikuláše není alergenního původu, ale prostě důsledek nedonšených plic.

 

ÚNOR 2013

Koncem února jsme se konečně dočkali skutečného rozvoje řeči. Mikuláš začíná tvořit smysluplné věty, řeč se pro něj stává skutečným dorozumívacím prostředkem a velmi rychle vstřebává spousty informací, Začíná se mu líbit práce s Logico Primo. Mnohé dovednosti, které neopakujeme ale zapomíná (např.barvy). Nemocnost má nad námi stále převahu.

 

BŘEZEN 2013 - OTOLOGIE A LOGOPEDIE

Nález na otologii: bubínek vlevo je výrazně vpáčený  s rezidui po otitidě. Zatím nadále bez ventilačních trubiček. Nečekali jsme nález nic moc vzhledem k předchozím měsícům prakticky trvalého nachlazení a chronické rýmy a kašle.

Logopedie:dostali jsme obrovskou pochvalu. Konečně jsme se dopracovali k tomu,že i logoped uznal, že se o dysfázii u Mikuláše pravděpodobně nejedná, že to snad bude prosté opoždění řeči. Velký skok v rozvoji řeči je skutečně znát. Co se týče samotné výslovnosti, nadále nejsou známky nasality, takže jsme dostali karty k nácviku zvukomalebných slov. Od podzimu pak začneme pravděpodobně chodit už místně na logopedii v místě bydliště, do Brna pak už jen na supervize.

Vzhledem k vysoké trvalé zahleněnosti jsme se rozhodli jít do experimentu - začali jsme místo kravského mléka ráno k pití podívat kozí mléko. Je to neuvěřitelné, ale skutečně to funguje, zahlenění prakticky vymizelo, Mikuláš se zakulatil, dobře přijímá veškerou stravu  a nezvrací hleny, kašel není tak úporný jako dřív.

 

DUBEN 2013

Měli jsme jet po velikonocích na plastiku na kontorlu, nejeli jsme - Mikuláš dostal opět rýmu, kašel, horečku. Přeobjednali jsme se na červen, to už by snad mohlo být lépe. Vzhledem k tomu, že je dlouhá zima a sluníčko stále nikde, zdravotní stav je stále neutěšený, stačí málo a hned je rýma, kašel. Jediné co pomáhá tlumit kašel na únosnou mez je jitrocelový sirup na dobrou noc Mucoplant. V létě máme  vplánu vyrobit tohoto elixíru hektolitry.

Pokračujeme s nýhradou kravského mléka kozím, zjistili jsme, že Mikulášovi velmi prospívá. Ostatní mléčné výrobky striktmě ze stravy nevylučujeme i s ohledem na problém s jídelníčkem ve školce - Mikuláš sám ale jogurty již delší dobu nebaští, jediné co miluje jsou sýry, ty nahrazujeme často kozí goudou.

 

KVĚTEN 2013 - ORTODONCIE BRNO

Na vyšetření na ortodoncii jsme jeli torhcu s obavami - při poslední návštěvě zubaře Mikuláš odmítal ukázat zuby, u většiny návštěv lékařů odmítá ukázat pusu i když se lékař chce jen podívat do krku. Nicméně paní doktorka na ortodoncii udělala na Mikuláše asi velký dojem, prootže si sedl do křesla, otevřel pusu, ukázal všechny zuby, ukázal skus přesně podle pokynů. Pak dostal obrovského plyšového krokodýla s obrovským kartáčkem na zuby a šel mu vyčistit zuby. Zatím jsme se s paní doktorkou dohodli,že by bylo fajn, kdyby se podařilo na pdzim udělat během dopoledne otisky. Paní doktorka nám slíbila, že by si domluvila tento termín s laborantkou a že by nám vyrobili rovnátka na počklání, abychom nemuseli do Brna vážit další cestu. Stejně jako u logopedie a otologie to je naprosto neuvěřitelně skvělý přístup, který šetří nejenom peníze a čas rodičů, ale i nervy dětí. To, jestli bude Mikuláš snímatelná rovnátka nosit, se uvidí, nicméně je to prý významný pokus, který pokud by se podařil, velmi by urychlil ortodontickou léčbu. Navíc prý tato rovnátka zatím ještě hradí pojišťovna.

 

ČERVEN 2013 - KONTROLA NA PLASTICKÉ CHIRURGII

Stejně jako na logopedii na jaře, jsme sklidili velkou pochvalu za velký skok ve vývoji. Vzhledem k tomu, že Mikuláš začal mluvit, nečeká nás v příštím roce až dvou žádná operace. Podle lékařky by se zásahem do patra nastartovaný proces vývoje řeči znovu zastavil a to opravdu nemáme zapotřebí. Další kontrola až za rok, domů jedeme s velkou radostí. Paní doktorka Vokurková nám poradila, abychom se zkusili domluvit s alergologem, jestli by nám doporučil lázně na Mikulášovo astma. 

Mikuláš je velmi společenský, pokud přijde staršímu bráchovi kamarád, okamžitě zapadne do party a snaží se s těmi staršími držet tempo.Ani ve školce nemá problém zapadnout, je oblíbený také proto, že je ve školce prakticky nejmenší.

 

ČERVENEC 2013 - první prázdniny

4.7. ukončil Mikuláš první rok svojí školkovské docházky. Popravdě ve školce moc nepobyl, častěji byl doma  s rodiči na ošetřování nebo s babičkou, která občas pohlídá. Od června když se oteplilo by si školky konečně užil nebýt toho, že někde sehnal salmonelu. Od 8.7.je školka zavřená, Mikuláš bude na střídačku doma s babičkou a rodiči. Prvořadým úkolem je nyní vyřídit lázně - na alergologii nám slíbili, že je určitě doporučí, snad to dopadne a bude to co nejdřív, abychom to stihli ještě před nástupem rýmové sezony.

 

SRPEN 2013-ZÁŘÍ 2013

Absolvovali jsme pobyt v lázních Jeseník.Jedním slovem to bylo úžasné. Hned po první noci ráno Mikuláš po mnoha měsících nekašlal, jak tomu bylo mnoho měsíců předtím. Stihli jsme na konci srpna a začátkem září mimořádně pěkné počasí. Po 14 dnech nastalo první ochlazení a půlka dětí v lázních onemocněla, my samozřejmě taky. Dvě noci jsme nespali kvůli dráždivému kašli,jediná  lékařka v lázních měla aktuálně dovolenou. Zvládli jsme to Stoptussinem, Levoprontem a foukadly. Jediné čeho se Mikuláš během pobytu v lázních nezbavil byla chronická rýma, kterou jsme se rozhodli řešit po návratu z lázní na otologii.

 

ŘÍJEN 2013

Nastal obrovský rozvoj řeči. Mikuláš začal tvořit obsáhlejší smysluplné věty, snadněji se domluví snámi i ve školce. Ve školce vykládá, jak se měl u babičky a co tam viděl. KOncem měsíce jsme absolvovali kontorlu na otologii a logopedii - vzhledem k tomu, že Mikuláš v noci chrápe a trpí na chronické rýmy, provedli mu rhinoskopii (endoskopické vyšetření nosní dutiny), aby zjistili, jestli nedorostla mandle. Polde logopeda se stává, že odstraněná  nosní mandle znovu doroste a pak se děti, které v noci špatně spí, pomočují. To je náš případ - od dubna, kdy už byl Mikulášcca 4 měsíce suchý i v noci, se znovu začal počůrávat. Vyšetření zvětšenou mandli neukázalo, ale celkově sliznice je v katastrofálním stavu. Nosní přepážka je výrazně deformovaná (i když na první pohled to vidět není), pravý nosní průduch je téměř neprůchodný. Dostali jsme na noc sprej do noci s kortikoidy Awamys, po kterých se spánek a chrápání výrazně zlepšily. Dokonce se nám začalo dařit proplachování nosu Luhačovickou konvičkou a  i nošení rým ze školky značně ubylo.

LISTOPAD 2013

Výlet do Brna: Hned dopoldne jsme jeli na otisky na ortodoncii k dr.Halačkové - paní doktorka i sestřičky mají absolutně skvělý přístup k dětem, vše proběhlo bez problémů a ještě nám narychlo domluvili výrobu rovnátek.  Abslovovali jsme logopedické vyšetření v Brně předtím, než přejdeme  na místní logopedii v Dobrušce. Na kontrole na otologii nastalo mírné zlepšení stavu sliznice, bubínky jsou přestože nemáme ventilační trubičy v dobrém stavu a přestože je v uchu tekutina, ventilační trubičky zatím nebudou. Pak jsme jeli zpátky do laboratože pro rovnátka  a zpátky na ortodoncii  na vyzkoušení rovnátek.

Zatím se daří rovnátka nosit na noc, odpoledne je to problém-většinou je něco dobrího k snědku a špatně se s nimi mluví. Mikuláš je velká šikulka, nebrání se a naučil serovnátka časem dokonce sám dávat do pusy (a bohužel i vyndávat).

 

PROSINEC 2013

Kontrola rovnátek -pochválili nás, že se daří rovnátka nosit. O vánocích máme zrychlit otáčky na rovnátkách, aby s ezoubky rychleji rovnaly. Je pravda, že asi tak po týdnu nošení rovnátek se zpočátku problematické nasazování zlešilo a nasazovat se je naučil i Mikuláš. Je to prý tím, že se zoubky začínají rovnat. Nadále pokračujeme v aplikaci nosního spreje Awamys na noc a za poslední 2 měsíce nepřinesl Mikuláš žádnou akutní rýmu, i když nějakou tu infekci si ze školky určitě přinesl (dostal zánět spojivek a zhoršil se mu před vánoci sluch).

 

 

Fotogalerie: 4.rok-listopad 2012/2013

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode