Deníček nedonošeného mimi s rozštěpem

Vojtovo cvičení, rehabilitace nedonošence

Vojtovo cvičení - vyběhali jsme si (jak jinak) sami, protože obvoďačka chtěla čekat až do 3.měsíce korigovaně. Napsala nám nakonec na mírný nátlak doporučení na 10 rehabilitací, pokud je stav třeba řešit déle, tak zůstaneme v péči rehabilitační pracovnice dál. Na kontrole po prvním měsíci na neurologii nám neuroložka naše rozhodnutí cvičit už tak brzo schválila (prý se cvičí už v inkubátorech). Začínali jsme masáží bodů na hrudníčku, to se obešlo ještě bez řevu. Další cviky, které nám přibývají, se však už značně nelíbí - dlouho jsem si připadala jako hrozná matka, která týrá své dítě, protože jsem kolikrát musela mrňouse opravdu přeprat a  udržet v žádané poloze násilím. Vojtovku se nikdo z knížky nenaučí, je třeba, aby ji rodič nacvičil za podpory rehabilitační sestry a doma následuje cvičení 3-4 x denně. Největší problém u nás bylo nakonec zakomponovat cvičení do denního harmonogramu krmení, spaní, odpoledního bolení bříška, návštěv různých doktorů a denního provozu rodiny a  rozvrhu dalších dětí.

Zpočátku nám Vojtovka pomohla částečně srovnat stáčení (predilekci) hlavičky doprava, cviky na zlepšení pasení koníků se nám zdály skoro měsíc k ničemu, zdálo se nám, že k žádné změně nedošlo a spíše se přikláníme k tomu, že mrňous musí vždy k určitému výkonu, který se od něj podle tabulek očekává, prostě dozrát. Navíc nevím, jak by miminko, které má ve třech měsících o víc jak kilo méně, než "normální" děti, mělo zvládat  tentýž fyzický výkon.

Když jsme končili v polovině 6.měsíce 10. rehabilitaci Vojtovky, podle rehabilitační pracovnice na tom byl Mikuláš velmi dobře, dokonce prý trochu v přestihu. Nesporně se na rychlém vývoji v 5.měsíci podepsala Vojtovka, hodně pomohla při nacvičení obracení na bok a na bříško, od té doby se motorický vývoj rozeběhl velmi rychle sám, zůstaly pouze převážně ručičky v pěst při pasení koníků a stáčení ručiček dovnitř, ale většinu potřebných úkonů zvládá Mikuláš i s těmito drobnými nedostatky. Nakonec jsme se s rahabilitační pracovnicí domluvily, že si necháme napsat ještě 5 rehabilitací jen tak pro naši kontrolu. Žádné velké další cvičení se tudíž nekoná, pouze máme za úkol rovnat ručičky, posilovat levou stranu těla, která není tak silná, podporovat stavění na kolínka a lezení.

Na kontrole na neurologii v 7.měsící korig.nám byla Vojtovka již "zakázána", protože byl Mikuláš motoricky 3 měsíce dokonce v předstihu. Na další kontrolu nás tak pozvali až v 1č,ř měs, tj. vroce korig., v péči rehabilitace jsme zůstali už jen pro měsíční kontroly, kde jsme se ukázali jen mezi dveřmi, že je vše v pořádku a šli jsme zase domů.

Tímto bych chtěla poděkovat rehabilitační pracovnici p.J.Rolečkové z Rychnova nad Kněžnou, díky které jsme začali včas  Vojtovku cvičit.

Doporučená literatura: kniha Dítě ve Vojtově terapii (s obrázky, ale spíše vhodná stejně jako ostatní literatura pro profesionály, nácvik u rehabilitační pracovnice knihy nenahradí). Dále ke shlédnutí videa domácího cvičení Vojtovky na youtube.com po zadání výrazu "nácvik Vojtovy metody", "Vojtova metoda".

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode