Deníček nedonošeného mimi s rozštěpem

Bolení bříška, reflux  aj. zajímavosti

Jak jsme zvládli nakonec úspěšně koliky a zjistili, že máme alergii na mléko

Prvního půl roku Mikuláše trápily příšerné koliky - do váhy 5 kg jsme dávali Nutrilon Nenatal - po něm měl velké bolení bříška a hodně kakal. Pomáhalo jedině nosit, sedět na balóně a houpat (zabíralo to už u prvního syna). Pomáhaly trochu kapičky BabyCalm, které jsme ale museli přidávat do mléka (přímo do pusy to nešlo, následoval hysterák). Pomáhal taky polštářek z pecek třešní, nahřátý v mikrovlnce a položený na bříško. Zkoušeli jsme ze zoufalství i homeopatika, ale zcela bez výsledku. V polovině 3.měsíce se koliky začaly najednou zlepšovat, ale nevymizely úplně.

Zvracení mlíčka (reflux) - zpočátku to bylo na denním pořádku, většinou se to stávalo pozdě odpoledne nebo večer, kdy měl největší hlad. Příčinou bylo většinou nalokání se velkého množství vzduchu. Jediné řešení bylo krmit dlouho po menších dávkách a mezi nimi nechat odkrknout, pomohlo také používání dudlíku s malým otvorem. Po 2 .měsících nastalo zlepšení (reflux se prý většinou sám upraví). S lékařkou jsem stav neřešila, protože mrňous na váze neubýval, pouze jsme koupili klínový polštář, aby měl po jídle hlavičku výš, lze to řešit i podložením nohou postýlky.

Poté, co jsme přešli na obyčejný Nutrilon 1, vyskytl se ke kolikám další problém - bolestivé kakání (něco jako zácpa, jakoby neuměl stolici vykakat, bylo to vždy s hrozným řevem, museli jsme nakonec pomoci rourkou, aby stolice odešla, i když nebyla úplně tuhá). Nutrilon Comfort odmítal pít - je hořký, navíc má zvláštní konzistenci, dudlík se často ucpával.

Definitivní vyřešení problémů s bolením bříška nastalo díky radě jedné maminky s nedonošenou holčičkou, která nám poradila, že oni mají od pediatra doporučený Novalac IT na zácpu. Trvalo nám asi 14 dní, než jsme se odhodlali ke změně mléka. Po 2 dnech na Novalacu IT 1 se konal obrovský zázrak - nejen, že Mikuláš začal krásně kakat, ale úplně zároveň zmizely koliky. Mléko začali v září 2010 do ČR dovážet. V průběhu srpna se Mikulášovi začaly objevovat na tvářičkách při jídle červené fleky. Během měsíce došlo postupně k tomu, že  se na tvářičkách objevovala pravidleně drobná vyrážka, zejména kolem očiček a kolem pusy. Domnívali jsme se, že je to reakce na ovocné příkrmy, i když do té doby je baštil zcela bez problémů. vyrážka s epostupně zhoršovala, přetrvávala už prakticky  pořád. Testy z krve na alergologii vyšly negativně jak na většinu ovoce, tak na mléko. Trvalo více než 3 měsíce, než jsme sami (vylučovací metodou a zkoušením více druhů mlék) přišli na to, že vyrážka je způsobena alergií a pravděpodobně přidruženou intolerancí laktozy (mléčného cukru). Teprve zpětně, když jsme začali studovat příznakly mléčné alergie na internetu jsme zjistili, že krevní testy často vychází negativně a jedním z příznaků, i když méně typickým, bývají bolesti břicha a zácpa (nikoli průjem, jak nám tvrdí alergolog).

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode