Zavařování se odvíjí podle toho, kde zrovn a se vyskytnou přebytky. Každoročně vyrábíme bezinkovou šťávu, tu mají rády hlavně děti se sodovkou a přidáváme do čaje na ochucení a oslazení. Podobně i ostružinovou šťávu nebo šťávu z černého rybízu. Červený rybíz zpracováváme jen do směsí např. mrkev s rybízem, šťávy a marmelády z něj neděláme. Běžně zavařujeme -pokud se urodí: meruňky, broskve, ostružiny velkoplodé, strouhaná jablka podzimní na záviny v zimě, rakytník na sirup, na džemy meruňky, ostružiny, černý rybíz, ptačí černé třešně, žluté i červené mirabelky. Džemy vyrábíme bez chemických příměsí a bez konzervantů, protože by ale nezhoustly, přidáváme přírodní pektiny prodávané jako Pektogel nebo Gelfix 1:1 (ostatní Gelfixy nebo želírovací cukry už konzervant obsahují). Džemy miluje Mikuláš a tatínek ke snídani na opečeném toustovém chlebu, hlavně ten ostružinový.
Jeden rok jsme zkoušeli vyrábět bezinkové víno a prakticky omylem se nám podařilo vyrobit vynikající portské víno.
V jablečných rocích, kdy staré stromy zaplodí, vyrábíme doma 100 % jablečný mošt, který zavařujeme do velkých sklenic od zelí, je to však práce na celý víkend a pro širší rodinu, která pomáhá se sběrem jablek, strouháním na el.mlýnku na jabka-místo lisování odstřeďujeme nastrouhaná jablka v plátěném pytlíku ve straé bytelné odstředivce na prádlo. Zásoba moštu vydrží na 2-3 roky, než zase staré jabloně zaplodí.
Mrkev s rybízem - salát na zimu
2 kg mrkve, 2 kg rybízu (červený, bílý), 1-1,5 kg cukru, 1,5 l vody.
Mrkev nastrouhat na hrubém struhadle, přidat rybíz (pokud v době dozrávání rybízu nemáte dost mrkve, tak si rybíz dejte do mrazáku), zasypat cukrem a zalít horkou vodou, rukama promíchat. Nechat pustit šťávu cca 1/2 hod. Pak pěchovat do skleniček, zalívat šťávou co zbyde v míse a zavařit na 80 stupňů 20 min.
Znojemské okurky
Nálev originál z Fruty
4 l vody, 1 l octa, 100 ks nového koření, 40 ks pepře. 1 lžíce tymiánu, 12 dkg soli, 35 dkg cukru, hořčičné semínko. Nálev vařit 15 minut, pak přecedit, studeným nálevem zalívat okurky v lahvích a sterilovat.
Ostružinový sirup
Z několika keřů velkoplodých beztrných ostružin máme každoročně tolik plodů, že to co nesníme hned, zpracovávám na džem a na výbornou šťávu, kterou používáme místo chemických šťáv do sodobaru.
3 kg ostružin povařit v 3/4 l vody, pomačkat mačkadlem na brambory, přecedit a v horkém rozpustit 1 kg cukru. Přessítko dávat do lahví a sterilovat při 85 stupních 20 min. Pokud nebudete konzervovat sterilací, musíte přidat do horké šťávy konzervant (sorban) a pak teprve plnit do lahví.
Rakytníkový sirup
Pokud máte to štěstí, že vám roste na zahrádce nebo někde poblíž rakytník, pak si připravte tuto jedinečnou a zdravou alterantivu kupovaných šťáv, hodí se zvláště v zimě v období chřipek a nachlazení.
Bobule i s peckama jsem rozmixovala ručním mixérem, šťavu co vytekla jsem přecedila. Zbytek slupek a semen co zbyly jsem zalila znovu trochou vody a znovu pomixovala a dolila do původní šťávy. Pak jsem přidala cukr-rozmíchat a nevařit! (abyse neznehodnotil vit.c). Dát do lahví a sterilovat nebo do plastovek a do mrazáku, v mrazáku nezmrzne a le má stále konzistenci měkké dřeně. Po uskladnění se vytvoří v lahvi vrstvy dřeně a zbytku tekutiny, která vypadá jako voda-před upotřebením je potřeba tedy protřepat. Používáme se sodovou vodou, do čaje pro mrňouse. Chutná trochu jak pomeranče, má obrovské množství vit.c a dalších látek, které jsou léčivé zejm,na žaludek a imunitu.
Jablka s křenem - alternativa hořčice
6 kg jablek oloupaných nastrouhat a smíchat s 1/2 kg nastrouhaného křenu a 1 kg cukru. Nemusí se sterilovat (křen to zakonzervuje), ale já to radši dělám, protože nesníme vše hned.
100 % švestková přesnídávka a šťáva v jednom pracovním postupu
Švestky bez pecek jsem zalila vodou a nechla vařit cca 45 min, až změkly a pustily šťávu. Občas jsem je trochu pomačkala mačkadlem na brambory, aby víc pustily šťávu. Přidala jsem cukr - na cca 8 kg švestek 1 kg cukru (ale hodně záleží na vyzrálosti švestek, čím zralejší, tím méně cukru to chce).
Pak jsem přes síto scedila švestky. Tím jsem získala šťávu.
Zbytky švestek jsem rozmixovala na pyré, dala do skleniček a zavařila. Šťávu zavařuji také, aby se nezkazila.
Naprosto super, není potřeba přidávat ani jabka. Šťáva je vynikající teplá, krásně zahřeje v zimě a když přidáte skořici a hřebíček, tak to bude lahůdka! A navíc, jedním vařením vzískáte 2 naprosto vynikající produkty.
Miminkám se doporučuje taková švestková šťáva a přesnídávka na zácpu, ale prodávané komerční přesnídávky jsou dost šizené přidáváním velkého podílu jablek.
Švestková povidla
Na 1 kg švestek se dává 0,2 kg cukru a 1 dcl jablečného octa.
Švestky vypeckovat a zalít octem a zasypat cukrem, promíchat a nechat stát do druhého dne zakryté poklicí. Pak vařit 4-5 hodin, občas přitom zamíchat. Já nakonec ještě mixuju, protože mám raději bez kousků a šlupiček, které mixér dobře rozmělní a povidla jsou pak krásně jemná. Dávám do malých skleniček a pak ještě zavařuji, i když vydrží delší dobu i bez zavaření, ale jistota je jistota.
Nakládaná červená řepa
Řepu omyjeme, nať zkrátíme, ale neřežeme až do řepy (pustila by ránou při vaření moc šťávy). Uvaříme doměka, oloupeme, nakrájíme nebo nastrouháme nebo protlačíme protlačovadlem na dělání bramborového salátu nebo hranolek. Zalít nálevem z: 1 l vody, 0,25-0,3 l octa, 30 g soli, 60 g cukru, 30 g křenu (krenex nedávejte, dělá pak bílý povlak, raději křen vynechejte, pokud nemáte). Sterilovat při 90 stupních cca 30 min.
Bezinkový sirup z květů
25 bezinkových květů, 1,5 l vody, 1 citron, 1 kg pískového cukru. Opláchnuté květy naložit do vody, přidat nakrájený citron a nechat 24 hod. louhovat. Pak se přecedí, přidá se cukr a vaří, až se cukr rozpustí a sirup zhoustne. Plnit do lahví a zavařovat na 90 stupňů 30 min. Pokud nebudete zavařovat musíte přidat před plněním do lahví konzervant (sorban).