Deníček nedonošeného mimi s rozštěpem

Pomůcky pro děti s rozštěpem

 

Pomůcky pro děti s rozštěpem a jejich maminky, které používáme a které nám usnadňují život

 

Odsávačka na mateřské mléko – nejlepší od Medely a lepší dražší než levnější, určitě však elektrická. K ní je další příslušenství, včetně např. sáčků na uskladnění mateřského mléka.

Haberman – speciální dudlík s lahvičkou 150 ml na krmení od Medely, dá se kombinovat s odsávačkou mateřského mléka od Medely. Cena je palba – stojí kolem 500 Kč, já jsem sehnala na mimibazaru 1 použitou, tak jsem měla nakonec 2 kompletní lahvičky a jeden dudlík ještě navíc. Později jsem zjistila, že se dají koupit třeba jen náhradní dudlíky, ventily, lahvičky atd. Tato savička má dlouhý dudlík, do kterého matka vstřikuje pod tlakem mléko z láhve a tak usnadňuje miminku, které nemá dostatečný sací podtlak, vytáhnout mlíčko z láhve. V počátcích krmení pro nás byl „pan Habrman“ nezbytností, bez které bychom krmení asi nezvládli.

SoftCup – další pomůcka pro alternativní krmení dětí, funguje jako lžička, do které se vstřikuje mlíčko. Objem lahvičky je pouze 80 ml. My jsme lžičku od SoftCup nakonec nepoužívali, ale využíváme  maloobjemovou lahvičku, protože z ní mléko lépe teče as dobře se drží v ruce (držím jako tužku a přimačkávám dudlík, velká klasická lahvička se drží špatně a chytá mě křeč do ruky, protože krmení trvá u nás dlouho a navíc přřimačkávám dudlík). Dokonce jsme dokoupili  náhradní lahvičky, aby byla snazší sterilizace.

Krmící pohárky – doporučují jako alternativu krmících pomůcek, my jsme nikdy nepoužili. Nabízí Medela jako jednorázovou pomůcku, ale i další firmy na internetu pro opakované použití.

Sterilizátor lahví – může a nemusí být, lahvičky lze vyvářet po staru, u nás je ale strašně tvrdá voda a lahvičky vypadaly příšerně, osvědčil se nám parní sterilizátor do trouby od Aventu. Taky existují speciální sterilizační sáčky do mikrovlnky, opět od firmy Medela (super na cesty, aby člověk netahal celou krabici parního sterilizátoru). Dají se opakovaně použít až 20x.

Savičky (dudlíky) k lahvím od Medely – jsou silikonové, měkké, takže nám naprosto vyhovují, protože se dají zmáčknout a podobně jako u dudlíku Haberman jde mlíčko vymačkávat do pusinky, pokud to miminko neutáhne. Dá se opět kombinovat s dalšími součástmi od Medely. Jiné dudlíky (MAM, Avent)  nám nevyhovovaly (syn to z nich prostě nevytáhl; nevím,  jestli to bylo tím, že měl rozštěp nebo tím že byl jako nedonošeňátko slabounký, ale sestry v nemocnici obecně doporučovaly měkký silikonový dudlík). Měkké silikonové dudlíky, které se dají koupit v drogerii,např. od Bočka , Farlin apod. jdou použít taky, ale žádná sláva,  od Medely nám vyhovují obecně mnohem lépe. Od příchodu z nemocnice jsme používali vel.S, od cca 3,5 měsíce vel.M.

Odsávačka na hleny – koupili jsme nejdřív odsávačku na vysavač a pak bateriovou Living LAB (pro nás původně zamýšlena jako cestovní). Bateriové jsem moc nevěřila, alev prvním období jsme používali jen tuto, má 3 různé velikosti nástavců do nosu a ten nejužší byl bezva i do nosní dírky našeho mrňavého miminka, která byla zúžená po operaci rozštěpu. Na pořádnou rýmu je ale potřeba odsávačka napojitelná na vysavač (BabyVac, Nosátko aj.-běžně dostanetev lékárnách a zdrav.potřebách).

Nostrilky – cena přes 1700 Kč, pojišťovna Vám na ně nedá ani korunu, takže šetřete do prasátka, v průběhu prvního roku vyměníte několik velikostí.  Péči o nostrilky Vás naučí po první operaci sestry v nemocnici a není to nic odborného, jen si musíte zvyknout na to, že pro mrňouse je to nepříjemné, i když on si taky částečně zvykne. Taky se dají koupit použité na fórech stránek o rozštěpech.

Náplasti na přichycení nostrilek – každému vyhovuje něco jiného, já odmítám dávat na obličej klasické náplasti, které je potřeba potom odstraňovat benzínem. Takže si raději připlatím a používám osvědčené náplasťové stehy od Omnistrip (popř.od jiných firem), které dobře lepí a dobře se sundávají. Samozřejmě že obličej nesmí být mastný, jinak nedrží vůbec žádná náplast. Bohužel většina jiných hypoalergenních náplastí prostě nedržela nebo naopak nešla dobře sundat.

Rukavičky – aby si miminko nevytahovalo nostrilky (nás mrňous je na to dost šikula) a nepoškodil si svými drápky čerstvou jizvu. My jsme nakonec pořídili rukavičky z biobavlny na www.mamaja.cz, které měly mini velikost akorát pro nás a hlavně měly tkaničky na zavazování, takže nepadají a nemůže si je sundat. Nutné byly ze začátku, po cca 3 týdnech jsme to zvládali bez nich (taky jsme potom ostříhali drápky a nehrozilo, že by si ještě čerstvou jizvu poškodil ostrými nehtíky).

Velká tetra plena – na zabalení miminka při výměně nostrilek – pevným zabalením se miminko „zneškodní“, ale i zklidní. Protože  hojně užíváme měkoučké rychlozavinovačky, používáme  takové pevné balení miminek jen při výměně nostrilek.

Ophtalmo-Septonex mast – na promazávání pooperační rány a k promazání nostrilek, aby šly dobře zavádět do nosu. My jsme nakonec na promazávání jizvy používali hlavně domácí vepřové sádlo.

Buničité čtverečky – srolováním do ruličky – k čištění nosánku nebo k dokonalému vyčištění nostrilek zevnitř.

Libenar – k vyčištění nosánku (potom je nejlepší vše po chvilce odsát) – rozpustí nebo učiní hlen v nose tekutější a snáze odstranitelný. Jsou i jiné alternativy, které poradí v lékárně. My používáme dle potřeby i několikrát denně.

 

Fotogalerie: Pomůcky pro děti s rozštěpem a nedonošené děti

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode